Kiev Namaz Vakitleri

Yurdışına çıkacak olan kişiler için her zaman en önemli sorunlardan biri olan namaz vakitleri Kiev şehrinde gidecek olan kişiler içinde ciddi bir sorun olabilmektedir. Özellikle bu konuda gerekli bilgileri elde etmeden yurtdışına çıkan kişiler genellikle doğru vakitleri bilmedikleri için namaz konusunda sorunlar yaşayabilmektedirler. Son yıllarda internetin artık herkesin çok basit bir şekilde ulaşılabileceği bir hale gelmesi bu sorunu ortadan kaldırmış olsa bile eski zamanlarda bu durum sürekli olarak insanlara sıkıntı vermekteydi.

Şu an özellikle diyanet bakanlığının resmi internet sayfasına giren kişiler Kiev namaz vakitleri hakkında istedikleri tüm bilgileri bulabilmekte ve ibadetlerini doğru zamanlarda yapabilmektedirler. Şehir genelinde farklı dinlerden çok sayıda kişinin yaşaması ve aynı zamanda sene boyunca birçok farklı dinden turistin bu şehre gelmesi sebebi ile farklı yerlerde farklı ibadethaneler yapılmıştır. Bu da her dinin mensuplarında olduğu gibi müslümanların da ibadetlerini diledikleri gibi yapabilmelerine olanak tanımaktadır.

Kiev şehrinde yer alan ve müslümanların gönül rahatlığı içinde ibadet edebildikleri camilerin en çok bilinenleri Cami Ar-Rahma ve İslam Kültür Merkezidir. Bu camiler konumları itibarı ile kolay ulaşılabilen ve ibadet için gerekli her türlü özelliği barındıran camilerdir. Namaz vakitleri konusunda sorun yaşayan kişiler bu camilerde görevli olan kişilerden de yardım alarak doğru zamanlarda ibadet etme olanağı bulabilmektedirler. Gerek iş gerekse eğitim amacı ile bu şehirde yaşayan müslümanlar Avrupa’nın birçok şehrinde yaşanan ibadethane sorununu yaşamamaktadırlar.

Kiev namaz vakitlerini takip eden ve her zaman bu vakitlerde ibadetlerini yapabilmek isteyen insanlar kendilerine tanınan kolaylıklar ve sunulan hizmetlerden dolayı sürekli olarak memnuniyetlerini dile getirmektedirler. Şehir merkezine yakın konumları sebebi ile her yerden kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmaya olanak veren bu camilerden Ar-Rahma camisi yaklaşık 3000 kişinin aynı anda ibadet edebildiği son derece gösterişli ve görkemli bir camidir.

İbadetlerin Vaktinde Yapılabilmesi İçin Gerekli Herşey

1994 yılında yapımına başlanan ve artık tüm müslümanların diledikleri gibi ibadet edebildikleri bu cami zamanın en önemli din adamları tarafından açılışı yapılan özel bir mekân olarak gösterilmektedir. Açılış törenine dünya genelinde birçok önemli din adamının katılmış olması ve ilk ezanın çeçen din adamları tarafından okunmış olması bu caminin özel olmasına neden olmaktadır. Sadece ibadet değil aynı zamanda dini tanıtma ve eğitim amacı ile de hizmet vermekte olan Ar-Rahma Camisi, özellikle insanların sadece ibadet ettikleri bir mekân değil aynı zamanda boş zamanlarının farklı faaliyetler ile değerlendirebilecekleri bir alan olarak tasarlanmıştır. Şehrin birçok yerinde müslümanların akınına uğrayan bu özel cami aynı zamanda müslüman olmayan kişilere islami tanıtmak amacı ile de önemli bir hizmet vermektedir. Gerek büyüklüğü gerekse gösterişli mimarisi ile her zaman Avrupa’nın en önemli camilerinden biri olarak gösterilen bu güzel camide ibadet edebilmek Kiev’de yaşayan müslümanlar için büyük bir şanstır.